BOKS EĞİTİMİ HAKKINDA TEMEL BİLGİLER ?

ÇOCUK VE SPOR;YETENEK SEÇİMİ
6 Aralık 2016

BOKS EĞİTİMİ HAKKINDA TEMEL BİLGİLER ?

Boks Lisansı Nasıl Alınır?

Boks lisansı alabilmek için öncelikli olarak kendinizi geliştirebileceğiniz boks kurslarına başvurmanız gerekmektedir. Boks sporuyla ilgilenen her sporcunun sahip olması gereken bu lisans size resmi müsabakalara katılabilme yetkinliği sunmaktadır.
Her yıl yenilenen bu lisans Türkiye Boks Federasyonu tarafından verilmektedir. Bu lisansı alma sürecinde belirli bir vücut ölçüsüne sahip olmak da gereklidir. Yaş sınırı 11 yaş ile 40 yaş arasındadır.
Boks Egzersizlerinin Önemi Nedir?

Düzenli olarak yapılan boks egzersizleri kan basıncınızın dengelenmesine, kemiklerinizin güçlenmesin ve kas sisteminizin gevşemesine olanak tanımaktadır.
Kolesterol dengesini, kilonun kontrol altına alınmasını, konsantrasyon ve odaklanma gibi ruhsal farkındalıkların pekiştirilmesini ve yeme-içme düzenini sağlayan boks egzersizleri, kişiye özel olarak gerçekleştirilebilmektedir.
Profesyonel boksörlerin yeme-içme düzenini bu alanda uzman kişiler tarafından oluşturulmaktadır.
Boks Kursunun Süresi Nedir?

Boks kursunda verilen eğitim minimum 1 sene ile 2 sene arasında farklılık göstermektedir. Kursun süresini etkileyen iki farklı etmen bulunmaktadır. Birinci etmen kurs yerinin hazırladığı çalışma programı, ikinci etmen ise kişisel yatkınlıklardır.
Boks için özel yetenekleri bulunan kişiler kurs sürecini hızlandırabildiği gibi düzenli katılım gerçekleştiren öğrenciler iyi bir boksör olma yolunda önemli adımlar atabilmektedir.
Boks kursunda süre kavramının önemi bu spora çabuk adapte olabilmeniz ve deneyim kazanabilmeniz için önem taşımaktadır. Ancak 20 yaşında da boksa başlayabileceğinizi unutmamalısınız.
Boks Kursuna Kimler Katılabilir?

Boks sporu görünüş itibariyle iki kişinin birbiri üzerinde üstünlük kurma çabasını konu alsa da belirli bir teknik uygulamalı eğitimi gerektiren çalışma programlarından oluşmaktadır. Bu nedenle kursa katılmak gerekebilmektedir. Minimum 48 kilodan başlayan boks kursu herkes için geçerlidir.
Boks kursuna bu spor dalını öğrenmek isteyen, kendini geliştirmeyi hedefleyen, keyifli vakit geçirirken zayıflama amacı taşıyan herkes katılabilmektedir.
12 yaşını tamamlayan, sportif müsabakalarda başarılarını sergilemek isteyen boksörleri kapsamlı bir eğitim sürecine tabi tutan kurslar vücut formunuzu korumanız da yardımcı olmaktadır.
Boks Kursunda Tehlikelerden Nasıl Korunurum?

Kursa katılan her öğrencinin egzersiz sırasında başında kask bulunmaktadır. Bu kas darbelere karşı boksörleri korumak için tercih edilmektedir. Aynı zamanda ellere takılan eldivenler de olası bir incinme veya kırılma problemini ortadan kaldırmak için güvenilir bir ortam hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =